سارا ام ار تی

بدترین رژیم های موقتی و بیهوده لاغری - سارا ام آر تی

خطرناک ترین رژیم های لاغری جهان کدامند

هرگاه که می خواهیم مقداری از وزن خود را کم کنیم اولین چیزی که به ذهنمان می رسد رعایت کردن یک رژیم غذایی برای لاغر شدن است ولی برخی مواقع بی توجه به اصول رژیم دست به انتخاب یک رژیم غذایی می زنیم که نه تنها باعث کاهش وزن نمی شود بلکه باعث می شود ضررهای جبران ناپذیری هم به سلامتی مان وارد شود.در این مطلب به بررسی بدترین رژیم های لاغری میپردازیم.

زندگی کردن صرفا با سوپ کلم و چند ماده غذایی دیگر، آن هم برای یک دوره طولانی، راه نادرستی برای کاهش وزن است. سبزی ها حاوی کالری ناچیزی هستند ولی حجم زیادی دارند. نه تنها کالری این مواد غذایی بسیار کم است، بلکه متابولیسم را هم ضعیف می کنند.
بیایید با یک موضوع مهم رو در رو شویم:همه ما دنبال ساده ترین و سریع ترین راه برای کاهش وزن می گردیم! رژیم های موقتی و بیهوده یا Fad diets، همواره ما را با شعارهایی مثل نتیجه «سریع و اساسی» وسوسه می کنند. با این حال، این رژیم ها ندرتا معقول هستند و حتی ندرتا هم سالم. محققان اخیرا فهرستی از بدترین رژیم های موقتی و بیهوده را ارائه کرده اند که در ادامه با تعدادی از آن ها و عوارض شان آشنا می شویم.

معرفی بدترین رژیم های لاغری در دنیا

رژیم لیموناد یا Master Cleanse

رژیم لیموناد که براساس کتاب Master Cleanse نوشته استنلی باروز شکل گرفت، برای مدتی توانست محبوبیت قابل توجهی در بخش هایی از جهان به دست بیاورد، چون ادعا می کرد که خیلی سریع و راحت به کاهش وزن منجر می شود. با این حال، تب پیروی از آن هم بعد از مدتی مانند همه رژیم های موقتی (fad diets) فروکش کرد.

اکسیر معجزه آسایی که در این رژیم مطرح است، فقط ترکیباتی مانند آب، آب لیمو، فلفل قرمز و شربت افرا دارد. متخصصان تغذیه می گویند که این نوشیدنی با کاهش آب بدن همراه است، اما این کاهش زیاد دوام نمی آورد. درواقع، بعد از مدتی نه تنها همه وزن ازدست رفته برمی گردد، بلکه با شروع استفاده از مواد غذایی جامد، از وزن قبلی تان هم عبور می کنید.

دکتر آلیس لوین (متخصص تغذیه) می گوید:«همچنین ممکن است که کاهش وزن تان در آینده سخت تر پیش برود، چون این رژیم کم کالری باعث می شود که توده عضلانی بدن تان کاهش بیابد و حتی متابولیسم شما هم را ضعیف می کند».

رژیم های لاغری
خطرناک ترین رژیم های لاغری

رژیم سوپ کلم

در این رژیم موقتی و ناسالم، فرد فقط باید از چند گروه محدود مواد غذایی استفاده کند و با کمتر از یک هزار کالری در هر روز به زندگی خودش ادامه بدهد. با این حال، متخصصان تغذیه تاکید می کنند که اعمال محدودیت های شدید در رژیم غذایی اصلا کار درستی نیست.

دکتر ارین پالینسکی (متخصص تغذیه) می گوید:«زندگی کردن صرفا با سوپ کلم و چند ماده غذایی دیگر، آن هم برای یک دوره طولانی، راه نادرستی برای کاهش وزن است. سبزی ها حاوی کالری ناچیزی هستند ولی حجم زیادی دارند. نه تنها کالری این مواد غذایی بسیار کم است، بلکه متابولیسم را هم ضعیف می کنند. به علاوه، این رژیم ناسالم به اندازه ای محدود است که در درازمدت فرد را به کمبودهای تغذیه ای خطرناک مانند کمبود پروتئین و اسیدهای چرب ضروری مواجه می سازد».

رژیم گریپ فروت

اوج تمایل مردم جهان به پیروی از رژیم گریپ فروت به دهه 1930 میلادی برمی گردد، اما این رژیم موقتی و ناسالم هنوز هم محبوبیت خاص خودش را حفظ کرده است. بنیان و اساس این رژیم کاملا ساده و روشن است:اگر قبل از خوردن هر چیز دیگری فقط یک عدد گریپ فروت بخورید، مقدار زیادی آب بنوشید، مصرف کربوهیدرات را ممنوع کنید و فقط پروتئین بدون چربی بخورید، سریعا همه چربی های بدن را از بین می برید.

طرفداران این رژیم نادرست می گویند که اگر شما این کار را فقط 10 روز ادامه بدهید، وزن تان را حدود 5 کیلوگرم کمتر می کنید. دکتر پالینسکی درباره این رژیم می گوید:«تصور می شود که خوردن گریپ فروت می تواند به لاغر شدن و کم کردن وزن بدن کمک کند. مهم ترین عامل موثر در این تصور نیز خاصیت ادرارآور گریپ فروت است که بدن را به دفع آب وادار می سازد.

به علاوه، این میوه دارای حجم زیاد و کالری ناچیز است و درنتیجه توانایی حفظ سیری را هم دارد. با این حال، پیروی از این رژیم کاملا نادرست و فرد را با مشکلات مختلفی مواجه می کند».

بازدید : - بار دسته بندی : دسته‌بندی نشده تاريخ : 15 ژوئن 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها